Den zdraví

Zaslal jarmilaistokova 19. října. 2016

DEN ZDRAVÍ

V pátek 14. 10. 2016 jsme pro děti a žáky naší školy zorganizovali projektový den nazvaný Den zdraví. Probíhal ve všech částech školy.

Pro děti v mateřské škole uspořádala MUDr. Linda Švendová besedu o lidském těle zaměřenou na trávicí soustavu a zdravou výživu. Zapojovala děti do činností, které jim přiblížily, jak to vlastně v lidském těle funguje. Po besedě se pak děti seznámily s různými druhy ovoce a vyzkoušely si, jak chutná společně připravený salát.

Na prvním stupni se v letošním školním roce zaměřili především na zdravou stravu. Žáci se dozvěděli, že již od roku 1981 se 16. říjen slaví jako Světový den výživy ve více než 150 zemích světa. Na mapě si ukázali země, kde lidé trpí hladem. Paní učitelky s dětmi hovořily o nemocech, které může způsobit nezdravé stravování. Někteří žáci si přinesli zdravé svačinky z domu, jiní si je připravili společně ve třídě. Čtvrťáci vyrazili do obchodu, kde měli za úkol koupit na svačinku něco zdravého, ale také něco nezdravého. Zjistili jsme, že koupit něco nezdravého není problém. Koupit potravinu opravdu zdravou bylo těžší. Je potřeba pozorně číst složení výrobků. Během žáci řešili různé kvízy, luštili křížovky, skládali puzzle. Každá třída prvního stupně si také k tomuto dni vyrobila plakát. Ty nám budou zdobit parketový prostor. Jak žít zdravě si tak budou žáci připomínat každý den.

Třídy druhého stupně se stejně jako loni postupně prostřídaly ve čtyřech různých aktivitách: ve školní jídelně žáci sami připravili ovocné a zeleninové saláty, v tělocvičně se pořádně rozpohybovali, v učebně se žáci seznámili relaxačními technikami. Jednu hodinu každá třída strávila společně se studenty oboru kuchař-číšník Střední školy TEGA Blansko. Studenti jednak představili svoji školu, dále měli připravenou prezentaci o zdravém způsobu života a ochutnávku zdravých dobrot. Den se vydařil, vše bylo smysluplné a každý si mohl odnést do každodenního života nový recept, cvik, uvolňovací techniku, nové informace a hlavně příjemný zážitek.

Děkujeme panu starostovi Františku Novotnému za zajištění ovoce a zeleniny, paní Editě Barákové za dopoledne plné pohybu, panu učiteli Karlu Smejkalovi za relaxační dopoledne a panu učiteli Jaroslavu Libišovi ze Střední školy TEGA za besedy a ochutnávky. Foto zde.