Souboj čtenářů

Zaslal petrlukas 13. dubna. 2023

V letošním školním roce se třída 6.B zapojila do soutěže Souboj čtenářů, která probíhá v rámci kampaně Rosteme s knihou.
Projekt spočívá v tom, že třída dostane 25 knih, pět od každého titulu. Jde o nejnovější tituly z  českých knih pro děti a mládež. Knihy jsou vybírány tak, aby jejich témata byla pestrá a každý žák si tak mohl vybrat příběh, který by ho bavil.
V letošním roce se četly následující knihy: Bára Dočkalová: Bitva o diamant, Pavlína Jurková: Tajemství rodiny M., Marka Míková: Kluk v ohni, Lucie Paulová: Alma a Svět obrazu, Olga Stehlíková: Mojenka.
V 6.B jsme si nejprve přečetli anotace jednotlivých titulů, pak si každý vybral dvě knihy, o které by měl největší zájem. Jednu z těchto knih si pak každý žák odnesl domů a pustil se do čtení. Četlo se doma, ale i ve škole v rámci hodin literatury.
Ve škole jsme se pak také bavili mezi sebou v rámci jednotlivých čtenářských skupin. Řešili jsme děj knížek, vysvětlovali si, co kdo nepochopil, dělali si zápisky do čtenářských zápisníků.
Zápisník si každý vedl svůj, mohl do něho kreslit, zapisovat údaje o knize, postavách, ději…
3.4. 2023 pak proběhlo online kolo celé soutěže, kdy mezi sebou soupeřilo celkem 88 tříd z celé republiky. Během 30 minut měli žáci jen s využitím svých čtenářských zápisníků odpovědět na celkem 25 záludných otázek. Byla zde nutná jak spolupráce v rámci jednotlivých čtenářských skupin, tak i spolupráce v rámci celé třídy.
A jak to celé dopadlo? 6.B se umístila na hezkém 44. místě, tedy přesně v polovině mezi všemi zúčastněnými. Mnozí šesťáci četli opravdu poctivě, dané knihy dočetli, dělali si v průběhu četby zápisky, společně diskutovali. Našli se však i ti, kteří svým skupinám příliš nepomohli. Výsledek celé akce tedy závisel na zodpovědnosti každého z nás…
A co jsme se naučili? Přečetli jsme zajímavé knihy, učili jsme se textům správně porozumět, bavit se o nich i se spolužáky, se kterými se třeba běžně nebavíme, zjistili jsme, že práce každého z nás může být užitečná i pro celý kolektiv. Myslím, že tyto získané poznatky za účast v projektu rozhodně stály!

Zapsala: Mgr. Johana Benešová

Fotografie ze čtenářské dílny můžete vidět ve fotogalerii.