Základní škola a Mateřská škola Křtiny > Aktuality > Týdenní projekt pro žáky 9. ročníku

Týdenní projekt pro žáky 9. ročníku

Zaslal petrlukas 19. června. 2021

Naše škola je zaměřena na environmentální vzdělávání žáků, kdy se snažíme po celou dobu školní docházky vést žáky k udržitelnému rozvoji života. Proto jsme ve spolupráci s MAS Moravský kras zorganizovali pro žáky 9. ročníku týdenní projekt zaměřený na rozvoj podnikavosti žáků s názvem „Život v kostce“, který odborně vedli pracovníci školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka Brno. Projekt probíhal v termínu 14. 6. – 18. 6. 2021 v budově školy a jejím okolí. Cílem pětidenního programu byl rozvoj podnikavých kompetencí žáků tj. schopností vidět kolem sebe příležitosti a vytvářet z nich hodnoty pro ostatní. Program byl rozdělen do několika bloků (jednotlivých programů), každý z nich se potom věnoval jiné klíčové oblasti podnikavosti, jako jsou např. finanční gramotnost, udržitelný rozvoj, strategické a kritické myšlení a další „měkké kompetence“. V těchto blocích žáci zažili samostatné plánování a rozhodování, hraní rolí, simulace, práci v týmu, diskuze, kreativní aktivity apod. Věřím, že projekt jim po opuštění školy pomůže lépe se orientovat v dnešním světě a najít v něm své místo a uplatnění.

Nejlépe vystihují obsah programu úvodní slova projektu (citace):

„Ani se nenadějeme a nebudeme na konci základní školy, ale na konci střední školy. Budeme dospělí. Místo kapesného nás bude čekat skutečný plat, první kreditka a první výhodná půjčka s 5% úrokem, v létě zasloužená dovolená na splátky… Mnoho životních plánů, představ a snů. Některé naplnit dokážeme, protože budeme vytrvalí, vše si naplánujeme a taky budeme mít trochu štěstí. Mnohé sny se nám ale naplnit nepodaří. Zhroutíme se, nebo se oklepeme a budeme se dál snažit žít šťastný život?“